Kalmia szerokolistna Ostbo Red- Kalmia latifolia Ostbo Red

Cena za sztukę:

145.00 

Availability: Na stanie

Zamówienia telefoniczne

605 433 164
od 9 do 17

Zamówienia e-mail

biuro@ogrodkroton.pl

Nasze Social Media

adres strony na Faceboku

Najbardziej znana i chętnie uprawiana odmiana kalmii. Kwiaty koloru intensywnie czerwonego na zewnątrz w środku zaś jasnoróżowe. Tworzy okazałe kwiatostany po 40 -60 sztuk w gronie .Wielkość pojedynczego kwiatka dochodzi do 3 cm, Zakwita bardzo szybko , kwitną już młode rośliny .Pokrój dość luźny, maksymalna wysokość 1,5 m. Zakwita w czerwcu ,kwiaty na roślinie utrzymują się stosunkowo długo .

Najpiękniej kwitnący krzew pochodzący z Ameryki.Uprawiana jest od 1734 r.dzięki angielskiemu kupcowi P. Collinsonowi, który sprowadził ją z Pensylwanii do Anglii.

System korzeniowy jest gęsty, płytki i składa się z bardzo cienkich korzeni. Jest wrażliwy na uszkodzenia dlatego wszystkie prace wokół krzewu należy wykonywać bardzo ostrożnie. To właśnie od dobrego stanu korzeni zależy ilość pędów i co za tym idzie obfitość kwitnienia.

Kalmię najlepiej sadzić w dole z ziemią wymieszaną z kwaśnym torfem. Należy pamiętać aby wsadzać roślinę na tej samej głębokości na jakiej rosła w doniczce.

Ciekawostki : nazywana jest \”drzewem łyżkowym\” z jej drewna wyrabiano łyżki,
a z korzeni fajki. Kwiat kalmii jest symbolem stanów Connecticut i Pensylwanii.

Roślina dobrze prezentuje się przed wyższymi krzewami. Często uprawia się na rabatach w kompozycjach z innymi roślinami wrzosowatymi albo w towarzystwie roślin iglastych (nie zaleca się sadzić w pobliżu świerków, gdyż hamują rozwój ich korzeni). Dobrze też się czuje w pobliżu zbiorników wodnych.

Warunki uprawy.
Lubi glebę o odczynie kwaśnym, żyzną, próchniczną. Bardzo istotne jest utrzymanie stałej wilgotności ponieważ kalmia nie znosi suszy.
Stanowisko słoneczne, a najlepiej lekko cieniste, ciepłe i osłonięte od wiatrów.
Roślina mrozoodporna, do -29st.C. Młode rośliny jednak warto zabezpieczyć na zimę.
Zaleca się przycinanie rośliny, najlepiej po przekwitnięciu, aby nie uszkodzić pąków kwiatowych, które wykształcają się w roku poprzedzającym kwitnienie.
Nawożenie zbliżone do roślin kwaśnolubnych jak azalie, rododendrony, ale dawki o połowę mniejsze wystarczą, nie lubią być przenawożone. Nawożenie należy skończyć pod koniec lipca aby roślina miała czas na zakończenie drewnienia pędów. Ma to wpływ na jej zdolność zimowania.

Roślina pięcioletnia ukorzeniona w doniczce 4 litrowej .