Towar dnia - OKAZJA

Chcesz otrzymywać newsletter?
Dodaj swój adres e-mail:  • Sklep Ogrodniczy dla koneserów i....nie tylko

  • Bogata oferta - unikatowe i duże okazy

  • Nasz sklep istnieje od 1993r

  • Pełen profesjonalizm oraz doradztwo


Asimina triloba - Urodlin Trójłatkowy

Asimina triloba - Urodlin Trójłatkowy
Cena brutto za sztukę:155.00 PLN
Nasza cena za sztukę: 155 PLN

Ilość:

OPIS PRODUKTU:
Roślina w polskich szkółkach praktycznie niedostępna choć na pewno warta rozpropagowania.
Występuje wzdłuż rzek, nawet okresowo wylewających, we wsch. i płd.-wsch. części USA. Do egzotycznego w Polsce rodzaju Asimina należy 8 gatunków krzewów lub niekiedy małych drzew, o liściach sezonowych lub zawsze zielonych.

Jest małym, wyprostowanym, niskopiennym, powoli rosnącym drzewkiem do 8-10 m wysokości, o zwartej koronie lub dużym, szeroko kulistym krzewem - w Polsce w zależności od surowości zimy dorastającym do około 3-5 m wysokości. Liście ma sezonowe, dekoracyjne, duże, 15-30 × 4,5-12 cm, odwrotnie jajowate, całobrzegie, klinowate u nasady, młode gęsto pokryte czerwonobrązowymi włoskami. Roztarte charakterystycznie, nieprzyjemnie pachną. Są podobne do niektórych magnolii, ale wiosną rozwijają się późno, natomiast jesienią ładnie przebarwiają się na żółto. Wyjątkowo oryginalne, dzwonkowate kwiaty rozwijają się w V-VI, mają 4-5 cm śr., są 6-płatkowe (3 większe), o grubych, początkowo zielonych, później brunatno-purpurowych, karbowanych płatkach, wywiniętych na zewnątrz.

Kwiaty zwisają pojedynczo w kątach liści na grubych szypułkach, a zapylane są przez nocne owady.
Owocami są jadalne, wielonasienne, brązowe jagody, 5-15 × 3,5 cm, pokryte grubą skórką i wypełnione kremowym, słodkim, aromatycznym miąższem. Z jednego kwiatu powstaje kilka owoców, z których każdy waży około 30 dag i przypomina nieco krótki banan. Wewnątrz znajdują się duże, 2-2,5 cm nasiona.

Uprawa:
Roślina, mrozoodporność do -28 C ,w surowe zimy może zmarznąć, ale odrasta, dlatego wymaga miejsca ciepłego, osłoniętego od wiatru oraz okrywania na zimę. Wskazane jest także ściółkowanie przed zimą wrażliwego systemu korzeniowego. Starsze okazy także wyjątkowo źle znoszą przesadzanie. Urodlin preferuje gleby wilgotne, kwaśne do obojętnych. W ojczyźnie rośnie nawet w pełnym cieniu, w naszym klimacie wg mojej oceny najkorzystniejsze będzie stanowisko w półcieniu, trochę słońca zwłaszcza w godzinach porannych na pewno nie zaszkodzi . Nadmiar słońca objawiać się będzie blednięciem liści . nie należy również przesadzać z podlewaniem i nawożeniem zwłaszcza młodych roślin.

Zastosowanie: Indianie od dawna wykorzystywali urodlin, nazywany przez nich paw paw, jako roślinę leczniczą i owocodajną. Obecnie oferowanych jest kilka wielkoowocowych odmian ('Davis', 'Overlese', 'Sunflower'), ale są one jeszcze w Polsce niedostępne. W warunkach Polski jest to interesująca roślina owocodajna, ale tylko dla najzagorzalszych kolekcjonerów. Wrocławski okaz urodlinu ma dopiero 14 lat i od 4 regularnie kwitnie,
ale jeszcze nie zawiązuje owoców.

Warto wiedzieć: urodlin trójłatkowy jest jedynym przedstawicielem wielkiej, tropikalnej rodziny flaszowcowatych (Annonaceae), który może być w naszym kraju uprawiany w gruncie - pozostałe gatunki to rośliny szklarniowe. Jest bliskim krewniakiem wielu ważnych roślin użytkowych, uprawianych na wielką skalę w tropikach, m.in. wiszogronowca (Uonopsis) dostarczającego kurary, flaszowca (Annona) peruwiańskiego (popularnie zwanego czerymoją) i łuskowatego zwanego "cukrowym jabłkiem".

Roślina ukorzeniona w doniczce 5 litrowej , wysokość ok.80,100 cmInne zdjęcia tego towaru


Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    


Produktów: 0  (0 szt.)
Wartość: 0 zł


zamowienia

zamowienia

Otwórz opis produktu

Choisia White Dazzler-Choisya ternata White Dazzler

Cena: 52.50 PLN

Otwórz opis produktu

Bambus krzaczasty jadalny -Sasa tsuboiana

Cena: 60.00 PLN

Otwórz opis produktu

Akant miękki Tasmanian Angel -Acanthus mollis Tasmanian Angel

Cena: 42.00 PLN

Otwórz opis produktu

Morwa biała płacząca-Morus alba pendula

Cena: 190.00 PLN