Rarytas ogrodowy , bardzo rzadko spotykany krze, małe drzewko.Osiąga niewielkie rozmiary, dorasta do 2-4 m.Liście tej rośliny do złudzenia przypominają te u jarzębiny, owoce zaś podobne są do niewielkich kasztanów – stąd jej nazwa. Wciąż spotykana jest głównie w kolekcjach ogrodów botanicznych.
Rośnie dość powoli w formie krzewu lub niewysokiego drzewka, często o kilku pniach. Po 10 latach jego wysokość dochodzić może do 2 m, a dorosłe okazy rzadko osiągają 6 m. Wyprostowane pędy okryte są ciemnobrązową korą, tworzą dość luźną i nieco zaokrągloną koronę o rozpiętości około 2 m.
Okazałe, długości około 30 cm liście, złożone są nieparzystopierzaście. Pojedyncze blaszki wielkości około 6 cm, siedzące, mają lancetowaty kształt, o ząbkowanych marginesach i ostrych wierzchołkach. Ich powierzchnia lśni zdrową, ciemną zielenią.
Na przełomie maja i czerwca, szczyty zeszłorocznych pędów kipią wprost fontanną urokliwego i pięknie pachnącego kwiecia. Wyprostowane grona, osiągające nawet blisko 30 cm, skupiają ściśle mnóstwo kwiatów o średnicy około 2,5 cm, złożonych z 5 gwiaździście układających się płatków. Po wybiciu z pąków białe, skupione wokół żółtego oczka, które z czasem zmienia barwę na ciemny, pięknie kontrastujący karmin.
Zawiązuje owoce, które mają postać dużych, zielonych, trójkomorowych torebek wielkości do 10 cm. Dojrzewając stają się szarobrunatne, pękają i ukazują kilka kulistych, lekko spłaszczonych nasion w kolorze ciemnego brązu, które przypominają małe kasztany.
Naturalne stanowiska rośliny znajdują się się w Mongolii i północnych regionach Chin, gdzie spotkać ją można na skraju zagajników oraz na trawiastych, ciepłych zboczach. Jej walory dekoracyjne zostały docenione w 1993 roku przez członków Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego, którzy wyróżnili ją prestiżowym tytułem Award of Garden Merit.
Warunki uprawy:
Stanowisko – ciepłe i słoneczne, koniecznie gwarantujące osłonę przed porywami mroźnych wiatrów, szczególnie tych wiejących wiosną.
Gleba – w zupełności zadowoli się przeciętnie zasobnym podłożem, najlepiej gliniasto-piaszczystym i ze sporą zawartością wapnia, o dobrej przepuszczalności i niewielkiej wilgotności.
Dorosłe okazy zimują w naszej strefie bez konieczności okrywania, młode przez kilka pierwszych lat uprawy warto jednak zabezpieczyć otaczając nawet cały krzew agrowłókniną. W cieplejszych regionach kraju, jeśli rośnie w ciepłym zaciszu wystarczy obsypać u podstawy, by chronić bryłę korzeniową. Źle znosi przycinanie.
Oryginalny okaz soliterowy, polecany jako ciekawostka na miejsca reprezentacyjne.
Przedmiotem sprzedaży jest roślina o wysokości około 60,80 cm ukorzeniona w doniczce C-4.
|