Oryginalny , zwarty bukiet białych gwiazdek.Kompaktowa odmiana, która tworzy bardzo zwarte kępy zwykle o wysokości do 30 cm. Pędy wzniesione, delikatnie rozgałęziające się i obficie ulistnione. Przez całe lato liście pozostają jasnozielone, osiągają długość do 10 cm, mają kształt lancetowaty, wyraźne nerwy i ząbkowane brzegi.
Na szczytach łodyg rozwijają się stożkowate kwiatostany. Z końcem czerwca lub początkiem lipca pojawiają się mlecznobiałe, dzwonkowate kwiaty. Każdy składa się z 5 głęboko rozciętych płatków o spiczastych zakończeniach z limonkowymi gardłami. Przypominają kształtem gwiazdy, które rozbłyskują na tle zieleni liści, tworząc świetny kontrast.
W naturze zajmuje tereny od północnego Iranu, przez Turcję aż po obszary Kaukazu. Zamieszczona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze na liście gatunków zapewniających obfitość pyłku pszczołom i wielu innym zapylającym owadom.
Szybko rozrastająca się i pięknie kwitnąca bylina, formuje puszyste kopczyki zielonych liści upstrzone mlecznymi kwiatami. Szczelnie zakrywa podłoże i stanowi wyborne tło dla innych kolorowo kwitnących gatunków – tym bardziej powinna znaleźć się w naszym ogrodzie.
Warunki uprawy:
Stanowisko – roślina tolerancyjna odnośnie stanowiska, dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu jak i w pół cieniu.
Gleba – lubi gleby żyzne, dobrze przepuszczalne, ale dość wilgotne. Wrażliwa na suszę, przy długotrwałym barku opadów pamiętać należy o podlewaniu.
Mrozoodporna, znosi temperatury poniżej -30°C, jednak zimą trzeba chronić ją przed nadmiarem wody podczas roztopów, bo może wygnić. Po zakończeniu kwitnienia dobrze jest ją przyciąć by zdrowo rosła i obficie zakwitła.
Świetnie prezentuje się w grupach w ogrodach naturalistycznych. Może z powodzeniem wyznaczać granice nasadzeń na słonecznych rabatach, jako obrzeże wzdłuż ścieżek i alejek, na skalniaki. Nadaje się również na kwiat cięty.
Przedmiotem sprzedaży jest roślina ukorzeniona w doniczce C-2.
|