Unikatowa zimozielona forma o rzadko spotykanym wśród bluszczy pokroju, swym oryginalnym wyglądem zaskarbi łaski niejednego ogrodnika. Radzi sobie niemal z każdymi warunkami, niestraszne jej miejskie zanieczyszczenia, z powodzeniem może być zdobić te miejsca, w których inne rośliny nie są w stanie rosnąć.
Odmiana krzewiasta, dorasta powoli do 50 – 70 cm wysokości i około 1 m szerokości. Początkowo rośnie pionowo, dopiero z czasem rozrasta się na boki tworząc zwartą niewysoką, kulistą bryłę.
Liście sztywne, kształtu lancetowatego, błyszczące, w kolorze ciemnej zieleni z jaśniejszym, wyraźnym unerwieniem, całobrzegie. Blaszki lekko falowane, osadzone na dość długich ogonkach delikatnie przewieszają się nadając roślinie delikatności.
Wczesną jesienią bardzo obficie okrywa się drobnymi biało-zielonymi kwiatuszkami zebranymi w baldachowate wiechy o średnicy około 4 cm. Są w tym czasie bardzo atrakcyjnym kąskiem dla owadów. Wiosną kolejnego roku dojrzewają owoce, to granatowo-czarne, kuliste pestkowce, które stanowią niezwykłą dekorację rośliny.
Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Mrozoodporność dobra.
Warunki uprawy:
Stanowisko – jak każdy bluszcz preferuje stanowiska cieniste i pół cieniste, ale ta odmiana również doskonale rośnie w promieniach słońca.
Gleba – najważniejsze, aby podłoże było nawilżone i nie przesuszało się wówczas poradzi sobie nawet na ziemi ubogiej, piaszczystej. Najokazalszy będzie na glebach próchnicznych zasadowych.
Z uwagi na późne kwitnienie stworzy fantastyczne aranżacje z krzewami, które jesienią okrywają się czerwono-pomarańczowym ulistnieniem. Latem stanowić może doskonałe tło dla niewysokich, jasno kwitnących roślin. Posadzone w rzędzie mogą zdobić skraje alejek parkowych i ogrodowych ścieżek.
Roślina ukorzeniona w doniczce c2
zdjęcia ze strony
www.tuinadvies.nl |