Nieznana na naszym rynku ogrodniczym roślina, niewątpliwie dla niejednego kolekcjonera będzie ciekawym okazem w zbiorach, a jednocześnie oryginalną dekoracją krajobrazu o egzotycznym pochodzeniu. Naturalne jej stanowiska znajdują się bowiem na obszarach południowo-wschodniej Azji i sięgają po Australię.
Rośnie dość szybko tworząc zwarte, gęste poduchy o wysokości około 30 cm. Wytwarza całe mnóstwo pędów, część z nich wznosi się ku niebu inne miewają tendencję do pokładania się skutecznie zakrywając podłoże. Z czasem kępa może osiągać średnicę do 80 cm i w dogodnych warunkach ładnie się rozprzestrzeniać. U podstawy pędy drewnieją, a na całej swej długości podbarwiają się na bordowo i gęsto okryte są, układającymi się w pary liśćmi. Blaszki o jajowatym kształcie, z krótkim zaostrzonym wierzchołkiem oraz drobnym piłkowaniem na obrzeżeniach. Ich powierzchnia ma barwę soczystej, świeżej zieleni z jaśniejszym nerwem głównym. W naturalnym środowisku pozostają zimozielone. W maju pojawiają się pierwsze kwiaty, wówczas to szczyty pędów zdobią luźno układające się spodeczkowate kwiaty o średnicy blisko 2 cm. Każdy o 5 szeroko rozkładających się płatkach w jasnoniebieskim kolorze z widoczną ciemniejszą siecią użyłkowania oraz karminową otoczką wokół kremowego oka. Pojawiają się stopniowo właściwie przez całe lato, od czerwca do września.
Warunki uprawy:
Stanowisko – doskonale poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu jak i w lekkim półcieniu, jednak w naszych warunkach warto zadbać by miejsce jej wzrostu było dość ciepłe i osłonięte od mroźnych wiatrów.
Gleba – w zupełności wystarczy jej przeciętna ziemia ogrodowa, choć ta bogata w składniki próchniczne będzie sprzyjać bujniejszemu rozwojowi, najważniejsze jednak by podłoże było wilgotne i doskonale przepuszczalne, roślina bowiem nie lubi suszy ani zastoin wodnych.
Zimuje bez uszkodzeń w temperaturze do około -19°, Można ją przyciąć, najlepiej tuż po zakończeniu kwitnienia.
Świetna roślina o charakterze okrywowym formująca naturalny dwubarwny dywan i chroniąca przed wzrostem chwastów. Doskonale sprawdzi się jako okaz na przód rabaty i do tworzenia otoczek oraz na skalniaki. Ciekawie urozmaici aranżacje w donicach na słonecznych i zacisznych tarasach.
Roślina ukorzeniona w doniczce C-2.
A.Br |