Towar dnia - OKAZJA
Otwórz opis produktu

Rdest Auberta - Polygonum Aubertii

Cena: 24.00 PLN
Nasza cena: 17.00 PLN

Chcesz otrzymywać newsletter?
Dodaj swój adres e-mail:  • Sklep Ogrodniczy dla koneserów i....nie tylko

  • Bogata oferta - unikatowe i duże okazy

  • Nasz sklep istnieje od 1993r

  • Pełen profesjonalizm oraz doradztwo


Jagoda kamczacka Wojtek

Jagoda kamczacka Wojtek
Cena brutto za sztukę:
Cena brutto za sztukę:34.00 PLN

Chwilowy brak towaru

OPIS PRODUKTU:
Owocuje już od końca maja aż do lipca. Jest to liściasty krzew o wzniesionych pędach oraz pokroju zbliżonym w zarysie do kulistego. Osiąga zazwyczaj około 1,5 m średnicy.

Liście na krótkich ogonkach o owalnych blaszkach, całobrzegie, ze stępionymi wierzchołkami. Ich górna powierzchnia ma kolor zdrowej zieleni, od spodu pokryte są miękkimi włoskami, które nadają im niebieskawego odcienia. Jesienią przebarwiają się na żółto i brązowo.

Z początkiem kwietnia w kątach liści, na starszych gałązkach rozwijają się zebrane po dwa, dość niepozorne kwiaty. Mają postać smukłych lejków długości do 2 cm, każdy o 5 kremowych płatkach, niekiedy z nutą subtelnej zieleni lub żółci. Z ich wnętrza wystają nitkowate pręciki zakończone okazałymi pylnikami. Roztaczają delikatny zapach i spraszają rzesze owadów po drogocenny i miododajny pyłek. Kwiaty dobrze znoszą późnowiosenne ujemne temperatury i nie mają tendencji do przemarzania. Odmiana jest obcopylna, dla wytworzenia owoców potrzebuje dobrego sąsiada – innej odmiany jagody kamczackiej kwitnącej w podobnym terminie.

Pierwsze owoce mogą pojawić się już w pierwszym roku uprawy, ale raczej są one pojedyncze, poważniejsze plony rodzą na ogół pięcioletnie krzewy. Owoce dojrzewają z końcem maja, a ich wysyp następuje w pierwszej połowie czerwca. To wydłużone jagody o ciemno niebieskiej skórce pokrytej woskowym nalotem. Dość soczyste, o cierpkim, ale słodkawym smaku. Można je spożywać świeże lub przeznaczyć na przetwory – dżemy czy soki. Zawierają liczne witaminy, makro- i mikroelementy, antocyjany czy kwasy organiczne, które to substancje wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.


Uprawa jagody kamczackiej dla celów spożywczych rozpoczęła się w ubiegłym wieku i choć powoli, to wciąż zyskuje na popularności. Owoce uznawane są obecnie za jedne z najzdrowszych, w 2018 roku wpisano je na listę nowej żywności. W Polsce prekursorami uprawy jagody kamczackiej byli Zofia i Hieronim Łukaszewscy, którzy w 1991 roku rozpoczęli selekcję siewek sprowadzonych z Rosji. Wówczas właśnie nazwana została prezentowana przez nas odmiana „Wojtek”.


Warunki uprawy:
Stanowisko – radzi sobie doskonale zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu.
Gleba – roślina tolerancyjna wobec podłoża, ale najlepiej rosnąć będzie w piaszczysto-gliniastej ziemi, o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie.

Mrozoodporność zupełna. Odmiana odporna na okresowe susze. Wskazane jest regularne, choć rzadkie przycinanie krzewu, średnio co 5 lat, po zakończeniu zbiorów lub przed kwitnieniem.

Możemy traktować ją jako krzew ozdobny na ogrodowych rabatach z dodatkowym walorem smakowitych owoców, jednak coraz częściej uprawiana jest na plantacjach towarowych.


Roślina ukorzeniona w doniczce C-7,5 o wysokości ok. 50-80 cm .

Inne zdjęcia tego towaru


   (brak innych zdjęć)


Produktów: 0  (0 szt.)
Wartość: 0 zł


zamowienia

zamowienia

Otwórz opis produktu

Żylistek Kalmiiflora - Deutzia Kalmiiflora

Cena: 19.50 PLN

Otwórz opis produktu

Hortensja ogrodowa TRICOLOR-Hydrangea macrophylla TRICOLOR

Cena: 25.00 PLN

Otwórz opis produktu

Pęcherznica kalinolistna Little Angel® - Physocarpus opulifolius Little Angel®

Cena: 34.00 PLN

Otwórz opis produktu

Miskant chiński Purpurascens - Miscanthus sinensis Purpurascens

Cena: 33.00 PLN