Kwitnie bardzo intensywnie, kwiaty bardzo liczne , pachnące , pełne o szeroko poskręcanych płatkach , fioletowo-lila zebrane w gęste wiechy, przekwitając jaśnieją.Kwiatostany długie i wysmukłe.
Oceniana jako jedna z najpiękniej prezentujących się odmian lilaka o pełnych kwiatach. Urzeka ich barwą i obfitością. Szczepiony na pniu, przyjmuje postać niedużego, ale zdrowo wyglądającego drzewka, któremu nie straszne są miejskie warunki czy susza.
Pędy sztywne, wzniesione, ładnie się rozgałęziają formując gęstą i rozłożystą koronę. Dorosłe okazy osiągać mogą nawet ponad 4 m wysokości i bardzo podobną rozpiętość. Liście pełne wigoru, o delikatnie lśniącej powierzchni w kolorze świeżej zieleni. Blaszki sercowate w zarysie, o całych i zadartych ku górze brzegach. Długo utrzymują się na pędach stanowiąc ozdobę do późnej jesieni. Tradycyjnie w maju zakwita. Z pękatych, śliwkowo zabarwionych pąków rozwijają się liczne, szerokie i finezyjnie poskręcane płatki przyjmujące niespotykany odcień kobaltowego różu. Te urodziwe, pełne i półpełne oraz mocno i przyjemnie pachnące kwiaty, zebrane są w duże, zwarte wiechy o stożkowatym, kształcie. Z czasem subtelnie blakną, przybierając stopniowo kolor liliowego różu. W sprzyjających warunkach, jeśli usuniemy zaschnięte kwiaty, to nasze drzewko może ponownie zakwitnąć w lipcu, choć już znacznie skromniej, to wcale nie mniej urokliwie.
Odmiana została wyhodowana w 1922 roku przez francuskiego botanika, ojca wielu odmian lilaków, Victora Lemoine'a. W 1993 roku Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze przyznało jej prestiżową nagrodę Award of Garden Merit za wyjątkowe walory dekoracyjne.
Warunki uprawy:
Stanowisko – rośnie ładnie zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych, ale gdy ma więcej światła lepiej kwitnie.
Gleba – lubi ziemie żyzne, z dość dużą ilością składników próchnicznych, umiarkowanie wilgotne. Dobrze radzi sobie w okresach suszy, ale gdy zaczyna wydawać kwiaty warto zadbać, by podłoże się nie przesuszało, a dłużej utrzymają się one na pędach w pełnej krasie.
Mrozoodporność całkowita, nasze mrozy nie są mu straszne. Tolerancyjny wobec miejskich zanieczyszczeń. Wczesną wiosną zaleca się przyciąć pędy, aby zagęścić sylwetkę i nadać jej pożądany kształt.
Świetnie sprawdzi się w niedużych ogrodach. Jeśli lubimy zapach bzu to warto posadzić go w miejscach odpoczynku, w pobliżu okna czy tarasu, zachwyci nas swymi kwiatami i urzekał będzie zapachem. W wazonach zachowuje dość długo świeżość. Coraz chętniej wprowadzany do zieleni miejskiej, parków i na osiedlowych skwerach.
Lilak zaszczepiony na pniu o wysokości około 120,140 cm.
|