Klon cynamonowy-Acer Griseum

Cena za sztukę:

195,00 

Availability: Na stanie

Zamówienia telefoniczne

605 433 164
od 9 do 17

Zamówienia e-mail

biuro@ogrodkroton.pl

Nasze Social Media

adres strony na Faceboku

Odmiana znana w uprawie już od ponad wieku, w naszym kraju pozostaje raczej kolekcjonerską ciekawostką. A szkoda bo to niezwykle oryginalne drzewko, o egzotycznym pochodzeniu i wyglądzie, ale świetnie rośnie w naszych warunkach klimatycznych. Tym bardziej warto go polecić do uprawy, bo zadziwi niejednego naszego gościa, a ogrodowi doda charakteru i nieco tajemniczości.

Na naturalnych stanowiskach osiąga około 20 m wysokości, w uprawie nie przekracza 9 m, przyrastając rocznie około 30 cm. Można spotkać go jako mocno i nisko rozgałęzione drzewo lub w formie wielopniowej, kiedy to przypomina okazały krzew o owalnej koronie, której rozpiętość dochodzić może do 6 m. Zawsze jednak zwraca na siebie uwagę niespotykaną, gładką i lśniącą korą w kolorze cynamonowego brązu, która ciągle złuszcza się cieniutkimi niczym papier warstwami.

Liście, długości około 10 cm, złożone są z eliptycznych blaszek o stępionych wierzchołkach i 2 – 3 nieregularnych ząbkach na marginesach. Z pąków wybijają późną wiosną, często pokryte przebarwieniami w kolorze różu i pomarańczu. Szybko ich górna powierzchnia staje się ciemno zielona, od spodu zaś delikatnie omszona a przez to niebieskawa bądź srebrzysta. Jesienią mienią się ciepłymi tonami czerwieni, purpury i brązu, doskonale współgrając z kolorami złotej polskiej jesieni.

W kwietniu pojawiają się seledynowe kwiaty, zebrane po 3 w wierzchotkach zwisają na owłosionych szypułkach. Urokliwe, ale drobne, nie maja większego znaczenia dekoracyjnego. Owcem są żółtobrązowe, omszone i oskrzydlone orzeszki, ale u nas wytwarza je bardzo rzadko i skąpo.

W naturze porasta tereny na wysokości 1500 – 2000 m.n.p.m. w środkowych Chinach. Na początku XX wieku odkrył ją wybitny angielski kolekcjoner roślin azjatyckich Ernest Henry Wilson. Niemal od razu wprowadzona została na rynki ogrodnicze przez Veitch Nursery z Wielkiej Brytanii. Tamtejsze Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w 1993 roku wyróżniło odmianę prestiżową nagrodą Award of Garden Merit.

Warunki uprawy:
Stanowisko – odpowiada mu lokalizacja zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych.
Gleba – lubi ziemie wilgotne, ale o doskonałej przepuszczalności, zupełnie zadowoli się przeciętnie zasobną w składniki odżywcze i o pH zbliżonym do obojętnego.

Dorosłe okazy zimują z powodzeniem nawet w chłodniejszych regionach kraju, jednak te młode, przez pierwsze lata uprawy zaleca się zabezpieczyć okrywając je przed nastaniem mrozów.

Rewelacyjnie prezentować się będzie jako soliter, ale potrzebuje sporo miejsca, więc trawiasty skwer nie może być mały. W zestawieniach z innymi gatunkami warto posadzić go na skraju zagajnika, na tle roślin o ciemnym ulistnieniu lub w towarzystwie brzóz, dzięki czemu jego oryginalna kora będzie jeszcze lepiej zauważalna.

Roślina ukorzeniona w doniczce C-7,5 o wysokości 150-170 cm, ładnie rozwinięta i rozgałęziona.