Towar dnia - OKAZJA

Chcesz otrzymywać newsletter?
Dodaj swój adres e-mail:  • Sklep Ogrodniczy dla koneserów i....nie tylko

  • Bogata oferta - unikatowe i duże okazy

  • Nasz sklep istnieje od 1993r

  • Pełen profesjonalizm oraz doradztwo


Metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides

Metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides
Cena brutto za sztukę:
Cena brutto za sztukę:350.00 PLN

Ilość:

OPIS PRODUKTU:
Gatunek endemiczny będący żywą skamienieliną o liściach przypominających liście paproci i stożkowatej formie. Liście złożone z malutkich, miękkich igiełek wyrastają na nowo co roku, przyjmując zieloną barwę i przebarwiając się na pomarańczowo na jesień – kiedy to opadają tak samo jak igły modrzewiu.

Metasekwoja chińska jest potężnym drzewem sięgającym w Polsce do 25 metrów wysokości (w Chinach do 40-60 metrów). Wymagane jest 20-50 lat na osiągnięcie docelowej wysokości.
Jej liście stanowią wyrastające na wiosnę całe gałązki (!) pokryte miękkimi igłami o długości 4 centymetrów (podobne do gałązek jodły, jednak prawie całkowicie płaskie).
Metasekwoja przebarwia się jesienią na kolor intensywnie pomarańczowy – podobnie jak Modrzew – jednak zrzuca swoje całe gałęzie (nie pojedyncze igły). Opadłe gałęzie tworzą wtedy urokliwą ściółkę podobną do tej z lasów świerkowych lub sosnowych – można je użyć jako kompost lub darmową ściółkę pod inne iglaste rośliny.

Starsza roślina posiada atrakcyjną w wyglądzie spękaną wertykalnie korę. Gatunek jednopienny,
tworzący 2 centymetrowe, malutkie szyszeczki, niepodobne z wyglądu do naszych rodzimych gatunków roślin iglastych.
Szyszeczki są owalne - najpierw zielone, a gdy dojrzeją, stają się brązowe i ich płytki otwierają się, uwalniając nasiona zamknięte w szyszce.

Metasekwoja chińska jak nazwa wskazuje pochodzi z Chin – odkryty dopiero w 1941 roku. Gatunek ten jest żywą skamieniałością – występował już w Erze Mezozoicznej w okresie Kredy (okres dominacji gadów i początkowego rozwoju ssaków) – dominował on na całej półkuli północnej, jednak raz dana dominacja gatunkowa nigdy nie trwa wiecznie – został on zepchnięty na nieliczne stanowiska w Chinach, gdzie przetrwał jako gatunek endemiczny do dzisiaj w prowincjach Syczuan, Hunan i Haubei.

Zastosowanie:
Roślina wymaga większej ilości przestrzeni. Najlepiej prezentuje się jako wolnostojący solitier na wolnej przestrzeni – lub też grupowo, tworząc pół-leśną scenerię. Dobrym pomysłem jest także sadzenie w rzędach jako obwódkę przy ogrodzeniach – zamiast już mało atrakcyjnego sadzenia świerków, jodeł czy żywotników – taka obwódka z pewnością przyciągnie uwagę sąsiadów.

Warunki uprawy:
Gatunek któremu zostały spełnione warunki siedliskowe nie wymaga żadnej pielęgnacji.

Rośnie najlepiej w pełnym słońcu oraz świeżej i przepuszczalnej próchniczej glebie . Toleruje wilgotną i gliniastą glebę oraz zanieczyszczenie powietrza. Odporna na mróz i długowieczna. Ze względu na endemiczność, metasekwoja praktycznie nie choruje i nie posiada szkodników które mogłyby je zaatakować.


W sprzedaży oferowane są drzewa o wysokości 200,230cm, ukorzenione w doniczce 10-cio litrowej , obwód pnia 8-10 cm.

Inne zdjęcia tego towaru


Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    


Produktów: 0  (0 szt.)
Wartość: 0 zł


zamowienia

zamowienia

Otwórz opis produktu

Hortensja drzewiasta Magical Pinkerball- Hydrangea arborescens Magical Pinkerball

Cena: 0.00 PLN

Otwórz opis produktu

Hortensja drzewiasta EMERALD LACE - Hydrangea arborescens Emerald Lace

Cena: 50.00 PLN

Otwórz opis produktu

Pięciornik Arc en ciel - Potentilla Arc en ciel

Cena: 19.00 PLN

Otwórz opis produktu

Dąb czarnyTimuki- QUERCUS robur Timuki

Cena: 125.00 PLN