Towar dnia - OKAZJA

Chcesz otrzymywać newsletter?
Dodaj swój adres e-mail:  • Sklep Ogrodniczy dla koneserów i....nie tylko

  • Bogata oferta - unikatowe i duże okazy

  • Nasz sklep istnieje od 1993r

  • Pełen profesjonalizm oraz doradztwo


Oliwka europejska-Olea europaea

Oliwka europejska-Olea europaea
Cena brutto za sztukę:
Cena brutto za sztukę:45.00 PLN

Ilość:

OPIS PRODUKTU:
Wieczniezielone i długowieczne śródziemnomorskie drzewo o znaczeniu ikonicznym, popularne od czasów starożytnych. Polecane dla pasjonatów egzotycznych gatunków.
Kwiaty kremowe, zebrane w wiechy po 10-40 kwiatów, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Jeżeli wysokość temperatury podczas wegetacji była wysoka przez odpowiednio długi czas, Oliwka wydaje owoce.
Owoce podobne do śliwki, pestkowe, o różnej długości, największe dochodzące do 3.5 cm.
Niedojrzałe są szarozielone, dojrzałe niebiesko czarne.
Liście wąsko lancetowate, ciemnozielone i błyszczące na górze, na dole srebrne, z jednym wyraźnym nerwem przebiegającym wzdłuż blaszki liściowej, podobne do liści Wierzby, ale sztywniejsze, ułożone na gałązkach naprzeciwlegle. Kwiaty białe, 4 płatkowe z żółtymi pręcikami i słupkiem, drobne, pojawiające się licznie na gałązkach.

Oliwka jest małym drzewem lub krzewem, ma kulista koronę, z niskim, bardzo grubym pniem, pień wieloletniego drzewa jest wyjątkowo pięknie spękany. Tworzy bardzo wiele odrostów. Dorasta do 3-5 metrów w ojczyźnie.


Oliwka europejska była uprawiana już w 600 p.n.e. w Grecji i Północnej Afryce, jednak istnieją poszlaki, że Oliwka jest uprawiana już 5000-6000 lat. Jedna z tzw. roślin biblijnych (roślin, które były wymieniane w Biblii i miały pewne symboliczne znaczenie). Istnieje 80 wariancji Oliwki, jednak jadalne owoce ma tylko Olea europaea ssp. sylvestris.
Jest to gatunek wyjątkowo długowieczny.

Zaleca się uprawę pojemnikową, na balkony lub tarasy – oraz także w wersji minimalistycznej jako bonsai jako ozdoba wnętrz. Przy odpowiednim przycinaniu gałęzi oraz opcjonalnie korzeni, Oliwka nie osiąga bardzo dużych rozmiarów i daje się dosyć łatwo przetransportować na przezimowanie do wnętrza budynku.
W bardzo kontrolowanym mikroklimacie, to znaczy z pełnym oświetleniem od strony południowej i zachodniej, z okryciem od strony północnej i wschodniej, z okrywaniem na zimę, potencjalnie Oliwka może przetrwać cały rok w gruncie- jednak tego typu eksperymenty polecam tylko doświadczonym i zapalonym ogrodnikom.

Warunki uprawy:
Należy uważać z nawadnianiem – korzenie Oliwki są podatne zarówno na gnicie jak i przesuszenie. Należy się upewnić, że gleba przeschła na 3 cm od powierzchni (ale nie wyschła całkowicie) przed kolejnym nawadnianiem.
Oliwka nie wymaga cięcia. Można jednak przycinać 3-4 letnie gałązki na górze, aby nie wystawały poza koronę.
Nie należy skracać gałązek na krócej niż 20 cm. Należy podsypać pod Oliwkę 5 cm warstwę przekompostowanej kory. Przed zimą (przymrozkami), na jesień należy koniecznie solidnie podlać Oliwkę, aby zrobiła zapas wody. Konieczne jest okrywanie folią bąbelkową.
Oliwka wytrzymuje na krótki czas -15 stopni Celsjusza lub od -8 do -10 dłuższego mrozu. Należy ją wtedy grubo okrywać oddychającym materiałem np. jutą lub folią bąbelkową (dziurawiąc ją w kilku miejscach, aby umożliwić wymianę powietrza). Należy usuwać z liści Oliwki zalegający śnieg.
W wilgotne zimy, należy okrywać folią glebę wokół Oliwki - aby nadmiar wody nie spowodował gnicia korzeni.
Jeżeli zdecydują się państwo na uprawę pojemnikową, dobrze jest na samo dno pojemnika wsypać warstwę 5 cm grubego żwiru lub hydrogranulek, które będą odciągać nadmiar wody z gleby. Samo dno pojemnika należy podziurawić.
Podczas przedłużającej się wilgotnej zimy lub okresu mrozu, Oliwka traci część lub wszystkie liście. Aby sprawdzić czy gałązki Oliwki ciągle są żywe, należy zdrapać korę Oliwki paznokciem - jeżeli są zielone, wypuszczą one nowe liście, jeżeli są brązowe, oznacza to że obumarły.
Jeżeli liście Oliwki zawijają się i opadają - oznacza to że podłoże jest zbyt podmokłe. Jeżeli przebarwiają się na żółto (Oliwka jest wieczniezielona !) i opadają, oznacza to że ma zbyt suche podłoże.


Najłatwiej jest ją uprawiać jako roślinę w dużej donicy. Oliwka europejska najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku
w gliniastej i żyznej glebie, ale o dobrej przepuszczalności. Najbezpieczniej jest uprawiać Oliwkę jako roślinę w pojemniku. Starsze rośliny (z obwodem pnia 20-30 cm) mogą już wytrzymać na zewnątrz - po ewentualnych mrozach i stracie ulistnienia, Oliwka wypuści na wiosnę nowe liście. Młodsze
Oliwki są o wiele bardziej wrażliwe na mróz niż okazy kilku letnie.


Roślina w doniczce dwulitrowej o wysokości ok.40 cm,

Inne zdjęcia tego towaru


Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    Kliknij, aby powiększyć!    


Produktów: 0  (0 szt.)
Wartość: 0 zł


zamowienia

zamowienia

Otwórz opis produktu

Pięknotka Bodiniera - Callicarpa bodinieri Giraldi

Cena: 38.00 PLN

Otwórz opis produktu

Dąb czarnyTimuki- QUERCUS robur Timuki

Cena: 125.00 PLN

Otwórz opis produktu

Przetacznik długolistny Pink Eveline-Veronica Pink Eveline

Cena: 28.00 PLN

Otwórz opis produktu

Hortensja zimowa Winter surprise - Hydrangea anomala Winter Surprise

Cena: 125.00 PLN