Wyjątkowa odmiana o kulistych kwiatostanach. Złożone są z czysto-białych, trąbkowatych kwiatów, o dwóch rzędach płatków, na końcu szeroko otwartych, z długim, wystającym poza koronę kwiatu słupkiem kwiatowym.
Najważniejszą cechą tej odmiany jest obfite i piękne kwitnięcie – roślina w połowie czerwca pokrywa się ogromną ilością kwiatów na górze krzewu. Kwiaty są unikalne w swoim kształcie – podwójnie płatkowane z długim, wystającym słupkiem kwiatowym o średnicy 3-4 cm zebrane w kwiatostany 10-12 kwiatów . Cechuje się lekkim zapachem. Ulistnienie tworzy dobry kontrast z jasnymi kwiatami.Różanecznik Whitethroat osiąga 150 centymetrów wysokości, jest rośliną zrzucającą liście. Liście są jasnozielone, wzniesione po skosie do góry. Wprowadzony do handlu przez szkółkę angielską Knap Hill Nursery w latach 40. XX wieku.
Zastosowanie
Dobrze nadaje się jako soliter lub przy nasadzeniu masowym, tworząc kwitnącą ścianę, w ustronnym miejscu w ogrodzie.
Pielęgnacja
Dobrym pomysłem jest okrywanie różanecznika agrowłókniną przed zimą (szczególnie jego najbardziej wrażliwych na przemarzanie korzeni), a także solidne podlanie na jesień.Rododendrony podobnie jak azalie rozwijają gęsty, płytki system korzeniowy złożony z drobnych korzonków utrzymujący silnie bryłę korzeniową.
Z jednej strony ułatwia to przesadzanie , z drugiej jednak-roślina reaguje na wierzchnie przesuszanie gleby, które prowadzi do zakłóceń we wzroście. Należy też podsypać ziemię wokół rośliny przekompostowaną korą sosnową – zapewni ona ochronę gleby przed wysychaniem i przemarzaniem oraz dodatkowo będzie działała zakwaszająco na glebę. Dobrze jest zapewnić różanecznikowi w pierwszy rok wegetacji nawożenie pogłówne – odwdzięczy się on w późniejszych latach obfitym kwitnieniem.
Należy usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu roślina nie będzie tracić asymilatów na wytwarzanie owoców.
Nie powinno się ciąć z powodu wolnego tempa wzrostu, ale jeżeli jest to wymagane, należy to robić po przekwitnięciu.
Wymaga koniecznie półcienia, unikać pełnego południowego słońca - idealnie gdy rośnie pod sosną lub dębem. Wymaga kwaśnej gleby o ph 5-4.Rododendrony źle rosną na glebach wapiennych, piaszczystych i suchych.W czasie niedostatecznych opadów rododendrony muszą być regularnie i obficie podlewane.
Wskazane jest nawożenie nawozami mineralnymi działającymi zakwaszająco np.. siarczan amonowy oraz organicznym
i ( rozłożony obornik , rozcieńczona gnojówka).
Stanowisko słoneczne , osłonięte od mroźnych i suchych wiatrów.
Sprawdzona i w pełni mrozoodporna odmiana .
Roślina ukorzeniona w doniczce w doniczce C-3 . |