Rodgersja stopowcolistna Braunlaub – Rodgersia podophylla Braunlaub

Cena za sztukę:

37.00 

Availability: Na stanie

Zamówienia telefoniczne

605 433 164
od 9 do 17

Zamówienia e-mail

biuro@ogrodkroton.pl

Nasze Social Media

adres strony na Faceboku

Rodgersja stopowcolistna Braunlaub ,  wyróżnia się brązowym zabarwieniem liści.Jeśli użyć wyobraźni, liść Rodgersia podophylla \’Braunlaub\’ wygląda jak noga kaczki.Liście dłoniaste , zewnętrzna część liścia ząbkowana. Blaszka liścia nieco chropowata.Młode liście w kolorze brązowym , w środku lata zielenieją , jesienią przybierają kolor miedziany.
Należy do bylin wysokich , osiąga wysokość 70-100 cm.
Długowieczna bylina, o okazałych i dostojnie prezentujących się liściach. U tej odmiany są one dodatkowo o niespotykanym brązowym zabarwieniu i wybornie kontrastują z nimi jasne kwiaty. Warta uwagi szczególnie tych, którzy posiadają wiele cienistych zakątków, ogrody o północnej ekspozycji albo przydomowe zbiorniki wodne.

Jest stosunkowo wysoką rośliną, bo osiąga blisko 1 m wysokości i do 1,5 m rozpiętości. W pierwszych latach po posadzeniu przyrasta dość wolno, ale gdy zadomowi się na swym stanowisku każdego roku uzyskiwać będziemy dorodną kępę od początku sezonu.

Liście wyrastają z ziemi na długich, sztywnych, mocnych ogonkach. Złożone są z 5, odwrotnie jajowatych blaszek, a każda z nich ma do 5 wyraźnie wyodrębnionych klap z ostrymi wierzchołkami i ząbkowanymi obrzeżeniami. Ich delikatnie owłosioną powierzchnię głęboko przecina gęsta sieć użyłkowania stwarzając efekt karbowania. Łączą się u nasad formując ogromny liść o zarysie kształtnego koła o średnicy około 50 cm. Młode liście rozwijają się w intensywnym kolorze brązu rozgrzanego ciemnym bordo. W środku sezonu przebarwiają się do ciemnej zieleni, by jesienią znów zwrócić na siebie uwagę lśniącymi odzieniami miedzi i mahoniu.

W czerwcu i lipcu ponad fenomenalnym tłem ciemnego listowia rozwijają się piramidalne, puszyste wiechy skupiające dość luźno mnóstwo drobnych, kremowych kwiatuszków. Ale musimy wykazać się odrobiną cierpliwości, bo roślina zakwita, gdy już świetnie zadomowi się na swoim miejscu. Warto dać jej szansę, zwłaszcza, że jest źródłem pyłku dla owadów.

Pochodzi z Japonii i Korei.

Rodgersia zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu admirałowi John Rodgers, który prowadził wyprawę do Azji Wschodniej, gdzie zostały odkryte gatunki leśne.

Warunki uprawy:
Stanowisko – to roślina zdecydowanie preferująca miejsca cieniste, a przynajmniej mocny półcień, najlepiej osłonięta od porywów wiatru.
Gleba – wybieramy dla niej ziemię żyzną, zasobną w składniki próchniczne.   Koniecznie zasilamy podłoże kompostem i bezwzględnie wilgotną, nie możemy dopuścić do przesuszenia.

Mrozoodporność bardzo duża. Późną jesienią ścinamy liście. Możemy kępę rozsadzić, robimy to bardzo wczesną wiosną, ostrożnie i nie za często. Roślina długo się regeneruje po podziale i powoli aklimatyzuje na nowym miejscu.

Idealna do zagospodarowania ciemniejszych brzegów oczek wodnych i sadzawek w sąsiedztwie paproci czy funkii. Nadaje się również do posadzenia pod koronami drzew i krzewów.

Rodgersja stopowcolistna Braunlaub  to roślina ukorzeniona w doniczce 3-litrowej.

Pochodzi z Japonii i Korei.

Rodgersia zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu admirałowi John Rodgers, który prowadził wyprawę do Azji Wschodniej, gdzie zostały odkryte gatunki leśne.