Formuje finezyjne, bardzo zwarte i niewysokie, bo z reguły nieprzekraczające 50 cm wysokości kępki. U podstawy tworzą je owalne, soczysto zielone liście odziomkowe osadzone na długich ogonkach. Ponad nimi wznosi się kilka czasami rozgałęziających się i krótko owłosionych pędów, z których wyrastają liście łodygowe – pierzastozłożone z kilku par niewielkich, lancetowatych listków i znacznie większego szczytowego.
Każdy pęd, przez czerwiec i lipiec, wieńczy złocisto-żółty kwiatostan o kulistym kształcie. Duży kielich kwiatowy jest gęsto okryty jedwabistymi włoskami, a od spodu niczym koronkowy kołnierzyk zdobi go liściasta podsadka.
We wrześniu pojawiają się nasiona – jajowate, w żółto-zielonym kolorze.
Występuje na suchych łąkach, pastwiskach, słonecznych zboczach i zaroślach na obszarze Europy.
Warunki uprawy:
Stanowisko – uwielbia pełne słońce, z południową, ewentualnie zachodnią wystawą. Jeżeli posadzony będzie w półcieniu to tylko w suchym podłożu.
Gleba – przepuszczalna, bogata w wapń i o wysokim pH. Na glebach kwaśnych roślina wzrasta słabo, jest wątła i zakwita ubogo.
Mrozoodporna, niewymagająca i łatwa w uprawie.
Wykorzystywana jako roślina pastewna, posiada także właściwości lecznicze. Jako roślina ozdobna świetnie poradzi sobie i fantastycznie ozdobi skalniaki i suche, słoneczne rabaty, również jako otoczka wzdłuż żwirowych ścieżek. Będzie urokliwym wypełnieniem kompozycji w skrzyniach balkonowych.
Roślina ukorzeniona w doniczce c2 .
|