Ketmia syryjska Woodbridge® – Hibiscus syr. Woodbridge®

Cena za sztukę:

120.00 

Availability: Na stanie

Zamówienia telefoniczne

605 433 164
od 9 do 17

Zamówienia e-mail

biuro@ogrodkroton.pl

Nasze Social Media

adres strony na Faceboku

Efektowny pokrój, piękne liście i dekoracyjne kwiaty – to jedynie część walorów tej niezwykłej rośliny, które w połączeniu tworzą niepowtarzalną całość. Późno pojawiające się kwiaty sprawią, że lato w ogrodzie jej posiadacza będzie trwało do późnej jesieni.

Roślina osiąga zwykle do 2,5 m wysokości, charakteryzuje się stosunkowo wolnym tempem wzrostu. Przyciąga uwagę nietypową sylwetką: jest szersza i krzaczasta u góry, natomiast wąska i smukła na dole. Na grubych pędach umieszczone są duże, ciemnozielone, trójklapowe ząbkowane liście. Stanowią kontrastujące tło dla dużych, osiągających nawet 10- 12 cm średnicy kwiatów, które przybierają intensywnie różowy kolor, z kontrastująco ciemnym środkiem.

Pojawiają się późnym latem i wytrzymują nawet do pierwszych przymrozków.
Ostatnie pąki roślina wytwarza w październiku.

Jest zdobywcą prestiżowej nagrody Award of Garden Merit przyznawanej przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.

Warunki uprawy:

Stanowisko – ze względu na swoją „ciepłolubność”, roślina najlepiej czuje się na stanowiskach w pełni słonecznych, ale poradzi sobie także w miejscach częściowo zacienionych. Jest stosunkowo delikatna, stąd wskazane jest osłanianie jej przed silnym wiatrem.

Gleba – dobrze czuje się na podłożu umiarkowanie wilgotnym, zdecydowanie nie wolno dopuszczać do jego przesuszenia. Jest tolerancyjna w kwestii odczynu gleby, preferuje jednak środowisko kwaśne. Ze względu na obfite kwitnienie, w sezonie oczekuje też dokarmiania, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami, przeznaczonymi dla kwitnących krzewów ozdobnych. Nawożenie zakończyć najpóźniej w sierpniu aby rośliny miały czas na przygotowanie się do zimy.

Zimą należy chronić ją przed ujemnymi temperaturami okrywając kilkucentymetrową warstwą ściółki.. Większość jej odmian znosi wprawdzie spadki temperatur do ok. -25°C Późną jesienią podstawę krzewu warto obłożyć korą, co dodatkowo będzie ochroniło system korzeniowy przed przemarzaniem bryły korzeniowej. W chłodniejszych rejonach kraju, dodatkowo okrywać pędy na zimę grubą włókniną lub słomianymi matami.

Pamiętajmy, że hibiskusy źle znoszą przesuszenie wówczas zrzucają pąki kwiatowe, dlatego trzeba je regularnie podlewać, nie można jednak przelać , na dnie należy wykonać drenaż zarówno w doniczkach , jak i w dołkach , w których sadzimy rośliny.

Hibiskusy należy przycinać wczesną wiosną przed zawiązaniem pąków kwiatowych , co zapewni obfitsze kwitnienie , krzew będzie również gęstniał. Należy pamiętać ,że hibiskusy kwitną na pędach tegorocznych.
Można dokonać jedynie cięcia pielęgnacyjnego usuwając pędy uszkodzone i najsłabsze bądź korygującego pokrój hibiskusa. Nie należy jednak przycinać głównych pędów więcej niż do do połowy długości. Powinno się ciąć tuż nad pączkiem zwróconym na zewnątrz krzewu, dzięki czemu gęsto się krzewi.

Należy również pamiętać, iż późno wchodzą w okres wegetacji , przy chłodnej wiośnie może być to nawet maj.

Przykuwają uwagę zarówno jako solitery, jak i w nasadzeniach grupowych. Można wówczas tworzyć z nich żywopłoty bądź „zielone ekrany”. Świetnie prezentują się w pojemnikach czy donicach – stanowią wówczas nieco egzotyczną ozdobę tarasu lub balkonu.

Roślina ukorzeniona w doniczce C-5 o wysokości 130,170 cm, posiada wymaganą licencję zapewniającą zgodność odmianową..