Niezwykle rzadka ,atrakcyjnie prezentuje się nie tylko w okresie kwitnienia, posiada również bardzo dekoracyjne ulistnienie. W cienistych zakątkach małych ogrodów będzie rewelacyjnym okazem.
Formuje urokliwe kępki rozrastające się powoli, ale systematycznie i zwarcie. Pędy są grube, sztywne i nierozgałęziające się, w kolorze brunatnym, wybijają się z mięsistych korzeni na powierzchnię już w marcu. Osiągają nie więcej niż 30 cm wysokości i zwieńczone są 4 naprzeciwległymi liśćmi. Powierzchnia blaszek lśniąca, jakby ciągle zroszona, w soczystym zielonym kolorze. Jest głęboko użyłkowana, o gęsto i mocno ząbkowanych obrzeżeniach oraz spiczastych wierzchołkach. Przybierają zgrabny eliptyczny kształt, dorastając do 12 cm długości i 6 cm szerokości.
W maju i czerwcu pośrodku liściastej korony rozwija się kwiat. Na seledynowym szczycie pędu, na długości około 3 cm pojawiają się białe, wąskie wypustki przypominające płatki. Wyrastają dookoła, zadzierają końcówki ku górze, niekiedy są niedbale wygięte – przypominać mogą maleńką szczotkę do butelek.
W naturze zajmuje wilgotne i zalesione obszary na terenie Japonii, Korei, północnych krańcach Chin i południowo-wschodnich obrzeżach Rosji.
Warunki uprawy:
Stanowisko – najlepiej czuje się w miejscach pół cienistych do całkowicie ocienionych.
Gleba – poradzi sobie w każdej odpowiednio wilgotnej ziemi ogrodowej.
Toleruje temperatury do około -23°C.
Fantastycznie sprawdzi się na północnych rabatach lub pod cienistymi koronami drzew i krzewów posadzony w towarzystwie podobnych wielkością roślin jak Kokoryczka, Stopkowiec czy Reinekia.
Roślina ukorzeniona w doniczce C-2.
|