Efektownie wybarwiające się liście a pośród nich kontrastujące, subtelne pachnące kwiaty nadają roślinie orientalnego charakteru. W Polsce właściwie nie zdobycia, przepiękna odmiana kolekcjonerska, gratka dla koneserów.
To zimozielona krzewinka o średnim tempie wzrostu, dorastająca do 90 cm wysokości i podobnej rozpiętości. Drewniejące pędy nisko, mocno się rozgałęziają formując zwartą, kształtną sylwetkę.
Ulistnienie bardzo gęste i szalenie dekoracyjne. Skórzaste blaszki na krótkich ogonkach układają się na końcach pędów bardzo ściśle i skrętolegle, przez co zagęszczają pokrój. Mają lancetowaty kształt, lekko zaostrzone wierzchołki i pełne obrzeżenia. Ich powierzchnia jest lśniąca, w kolorze ciemnej, intensywnej zieleni z dość szerokim, kremowo-żółtym marginesem i widocznym, jasnym nerwem głównym biegnącym na całej długości. Listowie prezentuje się zdrowo i energicznie.
Gracji dodają urokliwe, zwarte, główkowate kwiatostany zebrane na szczytach pędów. Skupiają po kilkanaście drobnych kwiatuszków. W stożkowatych pąkach są purpurowe, po rozwinięciu przyjmują gwiazdkowaty kształt i jasno różową barwę. Pojawiają się wczesną wiosną, roztaczają przyjemny zapach i wabią owady.
Warunki uprawy:
Stanowisko – preferuje miejsca ciepłe, lekko ocienione lub dobrze nasłonecznione, ale osłonięte w południe od parzących promieni.
Gleba – najlepiej rośnie na podłożu próchnicznym, przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym.
Zaleca się okrywanie gałęziami iglaków i ściółkowanie podłoża wokół bryły korzeniowej. Nie zaleca się przycinania, usuwać należy jedynie chore lub uszkodzone pędy.
Tworzy fenomenalne obwódki wokół rabat, obrzeża alejek, ścieżek i podjazdów. Niemniej atrakcyjnie wygląda w ogrodach żwirowych, skalnych czy na skarpach. Nadaje się do uprawy pojemnikowej wnosząc na tarasy i balkony wspaniały zapach, ożywienie i energię.
Przedmiotem sprzedaży jest roślina ukorzeniona w doniczce C-2.
|