Wieloletnia, aromatyczna bylina, która zachwyca pięknymi, długo utrzymującymi się kwiatostanami. To od ich fantastycznej, kontrastowej barwy zapewne zaczerpnięto nazwę odmiany, bo przez całe lato dają one efekt słonecznej poświaty.
Rośnie zdrowo, formując dorodne kępy o wysokości dochodzącej do 65 cm i rozpiętości około 45 cm. Sztywne, mocne pędy są gęsto ulistnione i zwieńczone wybornymi kwiatostanami.
Liście w kolorze ciemnej zieleni osiągają do 4 cm długości, przyjmując jajowaty kształt o wyraźnie piłkowanych obrzeżeniach i głęboko użyłkowanej powierzchni.
Trąbkowate kwiaty zebrane są w długie, bo dochodzące do 40 cm kłosy o średnicy około 5 cm. Rozwijają się z owalnych żółtych pączków. Rozkładając się przybierają pastelową, kremowo-cytrynową barwę, jednocześnie ich kielichy nabierają intensywnego bordowo-fioletowego odcienia. Ten kontrast nadaje roślinie niesamowitej energii i wprowadza do otoczenia wiele życia. Pozwala radować się tym widokiem od czerwca aż do września, roztaczając jednocześnie przyjemny zapach i zapraszając do ogrodu owady i motyle.
W naturze gatunek porasta wybrane obszary w Ameryce Północnej i Azji. Prezentowana odmiana wyhodowana została jednak w wyniku selekcji prowadzonej przez Janet Nadine Egger i wprowadzona na rynek ogrodniczy w 2010 roku przez amerykańską szkółkę Terra Nova Nurseries.
Warunki uprawy:
Stanowisko – najlepiej czuje się i prezentuje w miejscach wyeksponowanych na działanie promieni słonecznych lub tylko okresowo zacienianych.
Gleba – zadowoli się przeciętną ziemią ogrodową o umiarkowanej zasobności i średniej wilgotności, przepuszczalną. Tolerancyjny wobec okresowych niedoborów wody.
Mrozoodporność pełna , dokonując wyboru stanowiska zwrócić należy uwagę, by zimą nie tworzyły się tam zastoiny wodne.
Pięknie prezentować będzie się na słonecznych rabatach jako roślina drugiego planu pośród niższych bylin. Nadaje charakteru zestawieniom naturalistycznym i aranżacjom skalnym. Rozjaśni kompozycje florystyczne.
Roślina ukorzeniona w doniczce C- 1,5. |