To lśniąca wprost złocisto-żółtymi liśćmi piękna turzyca. Rośnie powoli, systematycznie nabierając wielkości i objętości. Wprowadza wiele światła i radości w każdym miejscu.
Formuje bardzo dekoracyjne kępy, które u dorosłych okazów dorastać mogą do 60 cm wysokości i nieco ponad 60 cm rozpiętości. Jest trwała, cechuje się spokojnym tempem wzrostu, poprzez podziemne rozłogi niespiesznie, ale sukcesywnie powiększa zajmowany obszar.
Równowąskie liście o szerokości nie większej niż 1 cm i długie na około 40 cm wyginają się łukowato na zewnątrz kęp nadając kaskadowego pokroju, a zaostrzone wierzchołki dodają energii. Ich powierzchnia jest w kolorze cytrynowo-żółtym z subtelnymi, podłużnymi, zielonymi paskami.
W maju i czerwcu nieco ponad liście, na cienkich, ale dość sztywnych łodygach rozwijają się kwiatostany. Smukłe, walcowate, długości do 3 cm, ciemnobrązowej barwy.
Odmiana odnaleziona w 1885 roku we wschodniej Anglii przez brytyjskiego ogrodnika i botanika Edwarda Augustusa Bowlesa, od nazwiska którego pochodzi jej druga nazwa Carex elata Bowles Golden. W roku 1993 jej walory dekoracyjne zostały docenione przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, które nagrodziło ją tytułem Award of Garden Merit.
Warunki uprawy:
Stanowisko – najbardziej odpowiada jej lokalizacja w półcieniu. W pełnym słońcu również ładnie urośnie, ale koniecznie w wilgotnym podłożu i wówczas uzyskamy bardziej intensywne wybarwienie liści.
Gleba – preferuje ziemie żyzne, próchniczne, o stałym i dość wysokim poziomie wilgotności oraz najlepiej lekko kwaśnym odczynie.
Zimuje bez potrzeby okrywania na terenie całego kraju. Wiosną zaleca się cięcie uschniętych liści. Egzemplarze w pojemnikach wymagają regularnego podlewania.
Wyśmienicie rozjaśni ciemniejsze rabaty i skwery pod prześwitującymi koronami drzew. Posadzona na brzegu oczka wodnego będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale i ładnie rosnąć. Z powodzeniem może stanowić element aranżacji w donicach na tarasach i balkonach.
Roślina ukorzeniona w doniczce c2
|