Powojnik bylinowy – Clematis Mrs Robert Brydon

Cena za sztukę:

25.00 

Brak w magazynie

Zamówienia telefoniczne

605 433 164
od 9 do 17

Zamówienia e-mail

biuro@ogrodkroton.pl

Nasze Social Media

adres strony na Faceboku

Odmiana znana od lat, o ciekawym płożącym pokroju oraz oryginalnie prezentujących się kwiatach. Ma niewielkie wymagania i jest łatwa w uprawie, dlatego można ją polecić początkującym ogrodnikom, nawet do niedużych ogrodów.

Wytwarza grube, mocne, ale dość wiotkie i ładnie rozgałęziające się pędy o rocznym przyroście do 2 m. Drewnieją tylko u podstawy natomiast ich brunatno podbarwione wierzchołki rozpościerają się po podłożu lub nieco unoszą do góry wspierając się o podpory. Nie mają jednak tendencji do oplatania ich i pięcia się po nich. To odmiana zdecydowanie o charakterze okrywowym. Sylwetkę rewelacyjnie zagęszczają duże, błyszczące liście w kolorze soczystej zieleni. Szerokojajowate w zarysie, o głęboko i nieregularnie karbowanych obrzeżeniach oraz ostrych wierzchołkach. W okresie od lipca do września na szczytach tegorocznych pędów pojawiają się liczne, dość luźne baldachy złożone z kilku kwiatów osadzonych na długich, cienkich, ale sztywnych szypułkach. 4 jasno fioletowe płatki rozchodzą się już od podstawy bardzo szeroko, gwiaździście i mocno wywijają na zewnątrz. Otaczają one dekoracyjne oko cienkich, długich, kremowych pręcików, które niczym iskierki rozpryskują się ze środka kwiatu. Dodają całej roślinie subtelności i gracji a dodatkowo roztaczają wokół przyjemny, delikatny zapach.

To odmiana hybrydowa wyselekcjonowana w 1939 roku w USA w wyniku krzyżówki (Clematis virginiana i Clematis heracleifolia var. davidiana) wykonanej przez Roberta Brydona, na cześć którego otrzymała swoją nazwę.

Warunki uprawy:

Stanowisko – dla uzyskania ładnej, obficie i pachnąco kwitnącej rośliny zaleca się lokalizację widną, słoneczną do lekkiego półcienistej.

Gleba – wystarcza mu przeciętna ziemia ogrodowa, o umiarkowanej wilgotności i dobrej przepuszczalności oraz odczynie obojętnym do lekko kwaśnego.

Mrozoodporność całkowita, toleruje bowiem spadki temperatury do blisko -30°C nie doznając uszkodzeń. Profilaktycznie jednak młode egzemplarz przed nastaniem zimy warto u podstawy okryć kopczykiem kory lub gałązkami igliwia. Zaleca się regularne przycinanie pędów, można je wykonać w dowolnym czasie, roślina dobrze je znosi, a dzięki temu łatwo nadać jej oczekiwany kształt, zagęścić pokrój i zachęcić do obfitszego kwitnienia.

Doskonale nadaje się do okrywania niewielkich powierzchni, idealnie wpasowuje się w założenia aranżacji naturalistycznych i leśnych. Z łatwością można go wykorzystać w kompozycjach jako ciekawy akcent architektoniczny, gdy będzie opierał się o mury, kratownice czy niskie ogrodzenia.

Roślina ukorzeniona w doniczce c2