Nowość w ogrodniczym świecie, właściwie debiutująca na polskim rynku. Tak jak inni przedstawiciele gatunku zadziwia nietypową porą kwitnienia jednak wyróżnia się imponująco wybarwiającymi się kwiatami.
To wytrzymała, wieloletnia bylina kłączowa formująca zgrabne, zwarte kępki dorastające do około 30 cm wysokości i 40 cm rozpiętości. Formują je skórzaste, ciemno zielone liście odziomkowe. Są złożone z kilku lancetowatych, ostro zakończonych blaszek z delikatnie ząbkowanymi marginesami. Podobne, lecz nieco mniejsze i smuklejsze są liście łodygowe. Otaczają one brunatnie przebarwiające się pędy, na szczytach których rozwijają się niezwykłej urody kwiaty. Każdy o pięciu zachodzących na siebie, krągłych w zarysie płatkach ze spiczastymi wierzchołkami i delikatnie falowanymi obrzeżeniami. Ich kremowa lub blado różowa powierzchnia jest gęsto nakrapiana bordowokarminowymi plamkami. Wybornie kontrastują one z limonkowożółtym oczkiem pręcików i słupków. Miseczkowate kwiaty są okazałe, bo osiągają około 8 cm średnicy i pojawiają się dość nieoczekiwaną porą, zdobią bowiem otoczenie już nawet od lutego po maj.
Warunki uprawy:
Stanowisko – wymaga stanowiska ciepłego i zacisznego, by zimą i wczesną wiosną nie był narażony na podmuchy mroźnych wiatrów, poradzi sobie w miejscach słonecznych i półcienistych.
Gleba – dość tolerancyjna roślina względem podłoża, najładniejsze okazy otrzymamy na ziemi żyznej, o stałym, co najmniej umiarkowanym poziomie wilgotności i dobrej przepuszczalności. Latem, gdy wytwarza zawiązki kwiatów pamiętać należy o podlewaniu.
Mrozoodporność całkowita na obszarze całego kraju. Warto wybrać dla niego od razu właściwe miejsce uprawy bo źle znosi przesadzanie. Późną jesienią zaleca się usunięcie usychających liści oraz regularne usuwanie przekwitłych kwiatów.
W głębokiej donicy stanowić będzie zaskakującą zimową dekorację balkonu, tarasu czy frontowych drzwi. Pozwala stworzyć szalenie barwne, wczesnowiosenne kompozycje w towarzystwie z wówczas kwitnącymi barwnie cebulami.
Roślina ukorzeniona w doniczce 2 litrowej .
|