Pełne kwiaty o średnicy 14 – 15 cm wprowadzają nie lada ogniste tony w ogrodzie. Rozwijają się bowiem w kolorze głębokiej czerwieni z nutą ceglastego odcienia oraz złocistą obwódką na obrzeżeniach płatków. Dodatkowo marginesy 3 sepali są karbowane a wewnętrznych petali nieregularne i mocno falowane. Gardziel z uwagi na gęste wypełnienie wnętrza kwiatu słabo dostrzegalna, zabarwiona jasną zielenią. Zakwita w lipcu, w dogodnych warunkach może powtarzać je z końcem lata. Kępy dorastają do około 55 cm wzwyż. Należą do całkowicie mrozoodpornych roślin.
Krzyżówka tetraploidalna o nieznanym pochodzeniu wyhodowana w 1998 roku przez członka rodziny Joiner – znanych selekcjonerów gatunku Hemerocallis. W 2001 roku otrzymała tytuł Honorable Mention potwierdzając ładny wzrost odmiany w różnych regionach, zaś po kolejnych czterech latach została laureatką prestiżowej nagrody Award of Mention nie tylko za urodę, ale i sprawdzoną uprawę w świecie. Rok 2008 przyniósł kolejne wyróżnienie Ida Munson Award, tym razem z uwagi na dekoracyjność jej pełnych kwiatów.
Opis gatunku:
Trudno sobie wyobrazić nasze ogrody bez tej wdzięcznej i niezawodnie kwitnącej byliny. Jej różnorodność, barwa i kształt kwiatów, aromat oraz wysokość jest ogromna. Co najważniejsze jednak, to fakt, że rosną one w każdych warunkach, są w pełni mrozoodporne i bez specjalnej pielęgnacji zachwycają swym urokiem.
Liliowiec, rzadko występujący pod nazwą dziennica (Hemerocallis L.), to bylina z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Pochodzi z Azji wschodniej i Europy Południowej gdzie rośnie w stanie naturalnym.
Do tej pory wyhodowano około 70 tysięcy odmian tej rośliny we wszystkich prawie kolorach poza niebieskim. W Polsce można je podziwiać m.in. w Arboretum w Wojsławicach gdzie zgromadzono ponad 2 tysiące odmian.
W Polsce jest rośliną niezwykle popularną i mocno rozpowszechnioną. W zależności od gatunku osiąga od 30 nawet do 100 cm wysokości.
Liliowce posiadają jaskrawozielone liście, sztywne, smukłe i lekko wygięte. Trudno pisać o kwiatostanach, ponieważ ich mnogość jest tak wielka, że jednoznaczny opis jest niemożliwy. Zazwyczaj są to kwiaty lejkowate o długości nawet do 10 – 15 cm. Nowe mieszańcowe odmiany charakteryzują się jednak kwiatami pełnymi, podwójnymi i wielką paletą barw.
Kwitną w zależności od odmiany od maja do października. Kwiaty ukazują się na bezlistnych, sztywnych pędach, mających około 1 metra. Ilość kwiatów na jednym pędzie może się wahać od 2 – 3 do nawet 10. Szybko przekwitają, lecz w ich miejsce natychmiast pojawiają się nowe.
Uprawa :
Optymalnym stanowiskiem dla liliowców jest lekki półcień, gleba powinna dość bogata w składniki pokarmowe - decyduje to o obfitości kwitnienia, umiarkowanie wilgotna, lecz nie podmokła. Odległość pomiędzy poszczególnymi odmianami powinna wynosić około 1 metra. Rozmnaża się właściwie sama, chcąc przenieść ją w inne miejsce przesadzamy ją dzieląc kłącze - najlepiej jesienią.
Przedmiotem sprzedaży jest mocno rozgałęziona i ukorzeniona roślina w doniczce C-2.
gd |