Krzew z rodziny różowatych o atrakcyjnej sylwetce i fantastycznie zmieniający swoje barwy w ciągu całego sezonu. Świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie niejednej aranżacji w przydomowym ogrodzie o ciekawy motyw architektoniczny i kolorystyczny.
Odmiana, którą prowadzić można albo jako niewysokie drzewo albo jako okazały, wielopniowy krzew. Rośnie w dość szybkim tempie, zwyczajowo osiągać może od 3 do 5 m wysokości. Pędy grube, ku górze mocno się rozgałęziają osiągając rozpiętość blisko 3 m, tworzą odwrotnie stożkowatą koronę. Starsze konary okryte szarobrunatną korą, młode gałązki w kolorze czerwonobrązowym.
Gęste liście ładnie wypełniają sylwetkę, układają się na pędach naprzemianlegle. Grube, skórzaste blaszki osadzone są na krótkich ogonkach, w zarysie owalne do odwrotnie jajowatych, z niezwykle drobno ząbkowanymi marginesami i krótkimi, ostrymi wierzchołkami. Wiosną rozwijają się z subtelnym brunatnym odcieniem, szybko stają się ciemno zielone, a od spodu powierzchnia pokryta jest delikatnymi włoskami. Z nastaniem jesieni nabierają najróżniejszych tonów żółci, pomarańczu aż po czerwień.
Kwiaty choć drobne, to szalenie urokliwe. Pojawiają się w czerwcu skupione ściśle w licznych baldachach o średnicy około 7 cm. Każdy o 5 okrągłych, szeroko, niemal płasko, spodeczkowato rozkładających się płatkach w kolorze śnieżnej bieli. Otaczają one kremowe oczko, z którego wychylają się długie pręciki zakończone złocistordzawymi pylnikami.
Owoce to niewielkie, kuliste jagody, intensywnie czerwone i błyszczące, dojrzewają latem, pięknie wyróżniając się na tle zielonego jeszcze listowia i pozostawać mogą zimą zdobiąc nagie pędy.
Roślina pochodzi z obszarów wschodniej części Chin, Korei i Japonii, gdzie porasta zbocza wzniesień, widne lasy i przydrożne zarośla.
Warunki uprawy:
Stanowisko – odpowiadają mu miejsca słoneczne do półcienistych, dobrze jeśli nie rośnie w tłoku, bo w dużym zagęszczeniu będzie podatny na choroby.
Gleba – zadowoli się podłożem o przeciętnej żyzności, umiarkowanie wilgotnych, ale o bardzo dobrej przepuszczalności.
Dorosłe osobniki zimują z powodzeniem na terenie całego kraju nie wymagając okrycia.
Przed nastaniem wiosny zaleca się przycięcie części pędów i usunięcie martwych, by przerzedzić sylwetkę.
Świetnie wkomponuje się w aranżacje o różnorodnych założeniach, zarówno tych wiejskich, naturalistycznych jak i orientalnych. Jako soliter na frontowym trawniku stanowić będzie dekorację przez cały niemal rok.
Przedmiotem sprzedaży jest roślina ukorzeniona w donicy C-7 , o wys. ok. 200,220 cm.
|