Odmiana pochodząca z himalajskich regionów Azji, dość często występuje w europejskich ogrodach, ale u nas niespotykana w asortymencie sklepów ogrodniczych. Warto wprowadzić ją do swojego otoczenia, bo całkowicie zadowala się przeciętnymi warunkami i nie wymaga opieki, a pięknie potrafi się rozrastać. I co oczywiście ważne – długo kwitnie.
Bylina kępiasta osiągająca na ogół około 70 cm wysokości i zbliżoną rozpiętość. Pędy ładnie rozgałęzione, cienkie, ale wytrzymałe, mocno podbarwione winną czerwienią i atrakcyjnie ulistnione. Blaszki bardzo okazałe, w zarysie szerokojajowate do okrągławych, z krótkim, ostrym szczytem i dekoracyjnym, nieregularnym marginesem. Ich powierzchni ma barwę świeżej zieleni z wyraźnie widoczną, gęstą i głęboką siecią unerwienia.
Jeśli posadzimy nasz okaz na słonecznym stanowisku liście nabiorą karminowoczerwonych rumieńców, począwszy od marginesów, przez nerw główny, aż obejmą całą blaszkę.
Kwitnie od końca czerwca do pierwszych dni jesieni. Z drobnych, głęboko amarantowych pączków rozwijają się stopniowo maleńkie, koraloworóżowe kwiatuszki. Skupione są ściśle w nieduże, ale bardzo liczne główkowate kwiatostany, które niczym delikatna mgiełka spowijają kępę.
Odmiana została znaleziona i rozpropagowana przez Michaela Wickendena, ogrodnika z brytyjskiej szkółki Cally Gardens. Znalazł ją w czasie jednej ze swych licznych podróży na zboczach wzgórza Mishmi w północno-wschodnim krańcu Indii.
Warunki uprawy:
Stanowisko – świetnie rośnie zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu.
Gleba – nie ma dużych wymagań, zadowoli się niemal każdym rodzajem ziemi ogrodowej o przeciętnej żyzności i wilgotności oraz dobrej przepuszczalności.
Mrozoodporność całkowita, zimuje na terenie całego kraju bez konieczności okrywania i nie doznając uszkodzeń.
Sprawdzi się świetnie jako roślina dalszego planu na bylinowych rabatach, gdzie stworzyć może wyborne tło dla mniejszych gatunków. Doskonale wpisuje się w charakter kompozycji naturalistycznych. Pięknie prezentować będzie się w sąsiedztwie krzewów o jasnym ulistnieniu.
Roślina ukorzeniona w doniczce.
gd |