Kontrastowo wybarwiające się kwiaty wyróżniają się nawet w sporej gęstwinie i zachwycają oko każdego gościa ogrodu już wczesnym latem, a niekiedy drugi raz we wrześniu. Co istotne roślina jest długowieczna, niezwykle wytrzymała, nie ma szczególnych wymagań środowiskowych ani nie potrzebuje zbyt wiele uwagi.
Rośnie w postaci kępy o wzniesionym pokroju, osiągającej w okresie kwitnienia 60 – 90 cm wysokości. U jej podstawy listowie tworzy gęstą rozetę o rozpiętości przekraczającej 40 cm, ponad którą wybijają wyprostowane, nie rozgałęziające się i prawie nagie pędy. Liście dorastają do 10 cm długości, w zarysie lancetowate, pierzastosieczne, z mocno ząbkowanymi obrzeżeniami. Podobnie jak pędy mają kolor świeżej zieleni. W maju i czerwcu rozwijają się urokliwe kwiaty. To dwubarwne, krągłe koszyczki o średnicy około 7 cm. Złocistożółte, okazałe oko otaczają kwiaty języczkowate w kontrastowym, wyrazistym kolorze intensywnej czerwieni. Warto usuwać zasychające kwiatostany, ponieważ pobudza to roślinę do ponownego kwitnienia we wrześniu.
Gatunek pochodzi z górskich rejonów południowo-wschodniej Azji.
Warunki uprawy:
Stanowisko – najładniej rośnie i prezentuje się w pełnym słońcu.
Gleba – ziemie o dobrej przepuszczalności i co najwyżej umiarkowanie wilgotne odpowiadają jej najbardziej. Wystarczy przy tym, że są przeciętnie żyzne i lekkie, z zawartością piasku lub żwiru.
Mrozoodporność zupełna, bez obawy o spadki temperatury i bez konieczności okrywania rosnąć może na terenie całej Polski. Dobrze znosi okresy suszy.
Ładnie prezentują się w towarzystwie roślin o podobnym pokroju i równie barwnych kwiatach. Podkreśla charakter założeń naturalistycznych i kwietnych łąk, świetnie rośnie pośród aranżacji żwirowych i kamienistych. Można je traktować jako kwiat cięty, bo w wazonie długo zachowuje świeżość.
Roślina ukorzeniona w doniczce C-2.
|