Jest to bardzo obficie kwitnąca i zwarta odmiana bluszczu. Ciemnozielone liście są błyszczące , nerwy bardziej wydłużone w porównaniu do Hedera helix arborescens . Liście są wiecznie zielone. Dorasta do wysokści 70,80 cm. Z powodzeniem może być traktowany jako roślina okrywowa.Żółtozielone kwiaty zdobią bluszcz we wrześniu i październiku. Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i innych owadów , zwłaszcza że kwitną tak późno .Po kwitnieniu pojawiają się piękne czarne jagody , które ptaki uwielbiają.
Bluszcz nie wymaga przycinania, ale jeśli jest sadzony jako żywopłot, jest to oczywiście zalecane, aby zapewnić ładny, gęsty żywopłot. Przycinanie najlepiej wykonać wiosną , gdy znikną jagody. Przycinanie można wykonać również latem. Po uformowaniu się kwiatów długie pędy można nadal usuwać sekatorami, aby przycinanie nie odbywało się kosztem kwiatów.
Roślina zdobyła srebrny medal na Plantarium w 1996 roku.
Warunki uprawy:
Bluszcz toleruje miejsca słoneczne , jak i półcieniste.
Nie jest wymagający co do gleby , rośnie w każdej, przeciętnej glebie ogrodowej.
Doskonale rośnie i prezentuje się posadzony przy murze czy ścianie o wschodniej lub zachodniej ekspozycji – wspinając się po nich będzie stanowił rewelacyjną dekorację a sam otrzyma osłonę przed wiatrem i trochę cienia. Może posłużyć jako roślina okrywowa do przesłaniania podłoża pod świetlistymi koronami drzew i krzewów oraz do oplatania altan, pergoli czy ogrodzeń.
Roślina w doniczce C-2.
|